Kim jest i jakie ma uprawnienia opiekun faktyczny pacjenta - info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. KOMUNIKAT STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
Opieka koordynowana w POZ. Jak to wygląda na Podlasiu?
Biuro Federacji PZ, 2023-03-23 10:54:07

Już 21 proc. przychodni POZ z Podlasia udziela świadczeń z zakresu opieki koordynowanej. Daje to trzeci – po Lubelszczyźnie i Pomorzu wynik w skali całego kraju. Federacja Porozumienie Zielonogórskie od miesięcy podejmuje szereg działań, aby wesprzeć placówki członkowskie w sprawnym przygotowaniu i wdrożeniu programu. Jakie działania podjął podlaski związek, aby osiągnąć tak spektakularny wynik?

Opieka koordynowana w POZ pozwala na znacznie lepszą opiekę nad pacjentem – ułatwia konsultacje specjalistyczne w przypadku tych chorych, którzy wymagają zaawansowanej opieki oraz umożliwia poszerzenie diagnostyki o badania, które były dostępne tylko w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Kluczową zmianą, którą wprowadza koordynacja w POZ jest to, że chory jest leczony przez swojego lekarza rodzinnego, do specjalisty trafia w wyjątkowych sytuacjach. Lekarz rodzinny może skorzystać z nowej formy konsultacji, a mianowicie konsultacji lekarz – lekarz. Taka organizacja ochrony zdrowia w ramach medycyny rodzinnej ma szansę wyrównać nierówności w dostępie do medycyny, szczególnie dla pacjentów z obszarów wiejskich.

Mam poczucie, że do tej pory możliwości lekarza rodzinnego były realizowane zaledwie w połowie, natomiast opieka koordynowana pozwala na wykorzystanie szerokich kompetencji, a tym samym objęcie pacjentów znacznie lepszą niż dotychczas opieką. Znacząco wyrówna to także szanse w dostępie do wysokiej jakości opieki, w tym również z zakresu opieki specjalistycznej. Pacjent już nie musi się martwić, że najbliższy kardiolog czy diabetolog oddalony jest od kilkadziesiąt kilometrów. Dzisiaj – o ile schorzenie nie wymaga pogłębionych konsultacji, pacjent może być z powodzeniem leczony przez lekarza, którego zna i do którego ma łatwy dostęp, czyli przez swojego lekarza rodzinnego – mówi lek. Joanna Zabielska–Cieciuch, specjalistka medycyny rodzinnej, prezes Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie. I dodaje, że ponad dwadzieścia lat lekarze rodzinni czekali na takie możliwości.

Co robi Federacja Porozumienie Zielonogórskie?

Podlaski Związek Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie już od 2015 roku współpracuje z lek. Andrzejem Zapaśnikiem – ekspertem Federacji Porozumienie Zielonogórskie, m.in. w ramach pilotażu POZ Plus. Wieloletnie działania pozwoliły więc skutecznie przygotować się do wdrożenia opieki koordynowanej.
Już od października 2022 roku na Podlasiu prowadzone były rozmowy ze specjalistami, by nawiązać relacje i współpracę w ramach opieki koordynowanej. W listopadzie ubiegłego roku Podlaski Związek zorganizował konferencję, podczas której lekarze rodzinni z Podlasia mieli szansę poznać zasady udzielana świadczeń w ramach koordynacji. Lekarze otrzymali już wtedy instrukcje przygotowania oferty do NFZ, jak i niezbędne wzory umów dla współpracowników.
To jednak nie koniec. Kilkadziesiąt przychodni POZ nawiązało wówczas współpracę ze specjalistami pulmonologii oraz diabetologii, dodatkowo wynegocjowano korzystne warunki umów na badania USG i biochemiczne. Przeprowadzono także szkolenia z możliwości korzystania z gabinetowego oprogramowania z nowymi funkcjonalnościami do monitorowania świadczeń z zakresu opieki koordynowanej. A mowa tylko o ostatnich miesiącach poprzedniego roku.

W styczniu 2023 roku natomiast odbyła się kolejna konferencja, podczas której wymieniono się pierwszymi doświadczeniami z wdrożenia przełomowego leczenia w zakresie medycyny rodzinnej.

Wymiana doświadczeń i opinii, a przede wszystkim praktycznych wskazówek i rozwiązań pomiędzy podmiotami zrzeszonymi w Federacji Porozumienie Zielonogórskie to najlepsza metoda motywowania kolejnych placówek. Dajemy konkretne przykłady, pomagamy przychodniom już od etapu przygotowania i złożenia wniosku, aż po wdrożenie czy wsparcie w znalezieniu specjalistów do współpracy. Dzisiaj z dumą możemy ogłosić, że już 50 przychodni z Podlasia podpisało umowy i wdraża opiekę koordynowaną – podsumowuje Joanna Zabielska-Cieciuch. Wskazuje też, że podmioty członkowskie należące do Podlaskiego Związku są na finiszu przygotowań do podpisania umów na moduł kardiologiczny. Wdrażane są również pomysły dotyczące przekazywania dokumentacji z konsultacji ze specjalistami z zachowaniem przepisów ochrony danych osobowych, przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych.

Podmioty należące do Podlaskiego Związku prowadzą aktywną rekrutację pacjentów, zapraszając chorych do wykonywania badań profilaktycznych. Opieka koordynowana zwiększa możliwości diagnostyczne, a indywidualny plan opieki znacząco ułatwia chorym poruszanie się po ścieżce leczenia, zwiększa też komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa.

Korzyści dla podlaskich pacjentów

Kluczową zaletą dla chorych jest poszerzenie możliwości diagnostycznych i ustalenie planu opieki. Pacjenci są zadowoleni z lepszych możliwości leczenia dostępnych obecnie nawet w małych miejscowościach. Przykładem są podlaskie Boćki – mała miejscowość położona w powiecie bielskim.

Czy zmiana organizacji pracy była łatwa? Zdecydowanie nie, to był ogromny wysiłek, ale dzięki doświadczeniom koleżanek i kolegów z Federacji znacznie łatwiej było nam wdrożyć opiekę koordynowaną. Pacjenci są zadowoleni i odczuwają tę różnicę. Planujemy do października przebadać 70 proc. kwalifikujących się do opieki koordynowanej chorych. Nasza codzienna praca dzięki temu będzie proaktywna i zoptymalizuje czas wykonywania zadań na rzecz realnego wsparcia chorych – mówi lek. Adam Boruch, specjalista medycyny rodzinnej z przychodni Alma Med w Boćkach, podmiotu członkowskiego Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie. Lekarz dodaje, że warto było podjąć wyzwanie, bo dzisiaj jego pacjenci odczuwają te korzystne zmiany.

Podlaski Związek Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie wspiera również Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w promocji opieki koordynowanej w POZ, dzieląc się częścią swoich doświadczeń z wdrażania przełomowego programu. Jak mówi Prezes Związku, dumą napawa, że kolejny raz podmioty członkowskie mogą zaoferować swoim pacjentom lepszą opiekę i nowoczesne podejście do leczenia.

ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT