Komunikat nadwykonania w POZ info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach Procedura systemu kontroli wewnętrznej jakości i bezpieczeństwa pacjenta info w części kodowanej serwisu FPZ Procedura w przypadku zalania dokumentacji medycznej - info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. KOMUNIKAT STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
Ja tylko po receptę…
Biuro Federacji PZ, 2023-06-02 09:49:43

Gabinety lekarzy POZ to miejsca, w których zarządza się zdrowiem pacjenta. To specjaliści medycyny rodzinnej powinni wiedzieć o stanie zdrowia pacjentów najwięcej. Mogliby mieć tę wiedzę szerszą, gdyby uzyskali dodatkowe informacje. O tym, co zrobić, by maksymalnie wykorzystać czas podczas wizyty mówią specjaliści medycyny rodzinnej z Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

dr Agata Sławin, Praktyka Lekarza Rodzinnego w Kiełczowie i Pisarzowicach woj. Dolnośląskie


Idąc na wizytę do lekarza POZ, trzeba się przygotować. Wiedzieć dokładnie, jakie leki się przyjmuje, w jakich dawkach, od jak dawna i kto je przepisał. Można zrobić listę wszystkich przyjmowanych leków, które zlecili inni specjaliści – sprawdzimy, czy nie wchodzą w interakcję. Trzeba przynieść także wyniki zleconych badań przez innych lekarzy. Ważne jest także, by przynieść dokumentację medyczną – najlepiej uporządkowaną chronologicznie, by nie tracić czasu na wertowanie sterty dokumentów podczas wizyty. Dobrze jest także zapisać sobie zagadnienia, jakie chcemy omówić podczas wizyty. Bardzo ważna jest dla nas także informacja z doraźnej wizyty w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej czy gabinetach prywatnych, to często ma kluczowe znaczenie przy planowaniu leczenia, w tym kolejnej antybiotykoterapii. Brak tych informacji dla pacjentów, szczególnie najmłodszych może stanowić nawet zagrożenie zdrowotne. Dużym ułatwieniem jest, gdy lekarz raportuje wizytę w systemie e-zdrowia (P1). Mam nadzieję, że to niedługo będzie standardem. W ten sposób jest dużo łatwiej koordynować opiekę nad pacjentem, bo lekarze rodzinni mają coraz więcej uprawnień, mogą zlecać więcej badań i konsultować się z innymi specjalistami, gdy stan zdrowia pacjentów tego wymaga.

lek. Wojciech Pacholicki z Przychodni Gołębiów w Radomiu

Najbardziej irytują nas wizyty – ja tylko po receptę, skierowanie. Często po wywiadzie lekarskim okazuje się, że pacjent potrzebuje bardzo zaawansowanego leczenia i pogłębionej diagnostyki. Mamy coraz więcej możliwości pomocy pacjentom. W ramach budżetu powierzonej opieki koordynowanej możemy skierować naszych pacjentów na wiele specjalistycznych badań, które można wykonać w dowolnej placówce, która ma podpisany kontrakt z NFZ. Ale najważniejsze w naszym systemie zdrowotnym jest to, że do gabinetów lekarzy POZ pacjenci zgłaszają się po poradę, nie po wypisanie recepty czy skierowania na konkretne badania.

Obecnie lekarz POZ może także skierować np. na spirometrię, biopsję cienkoigłową tarczycy, badanie ECHO serca, EKG wysiłkowe czy Holter. Można także zaproponować poradę dietetyka, gdzie dowie się o tym, że codzienny spacer to obowiązek, bo aktywność fizyczna to zdrowie, a także o tym, że nadwaga i otyłość to poważna choroba i konieczna jest zmiana diety. W gabinetach POZ pacjenci mogą też porozmawiać o profilaktyce – np. o szczepieniach przeciwko grypie, Covid czy HPV – to najnowsza oferta dostępna od czerwca 2023 roku w gabinetach lekarzy POZ. Obecnie dostępne są także programy dla konkretnych grup pacjentów: 40 PLUS, CHUK – czyli choroby układu krążenia. Można także uzyskać informacje o innych badaniach profilaktycznych – od cytologii, którą można wykonać w gabinecie położnej POZ, która ma uprawnienia do pobierania rozmazów, przez specjalistyczne badania – kolonoskopię, gastroskopię czy niskodawkową TK dla palaczy. To wszystko jest w wielu poradniach POZ. Wachlarz badań i porad jest coraz szerszy.




ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT