Komunikat nadwykonania w POZ info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach Procedura systemu kontroli wewnętrznej jakości i bezpieczeństwa pacjenta info w części kodowanej serwisu FPZ Procedura w przypadku zalania dokumentacji medycznej - info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. KOMUNIKAT STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
Opieka koordynowana szansą na lepsze leczenie cukrzycy
Biuro Federacji PZ, 2024-08-14 14:19:04

W Polsce jest około 3,5 miliona chorych na cukrzycę, z czego około 1/3 z tych osób – czyli ponad 1 milion – jest niezdiagnozowanych. Oznacza to, że co jedenasta osoba w Polsce choruje na cukrzycę, chorobę śmiertelnie groźną. 60 proc. Polaków, u których ryzyko zachorowania na cukrzycę jest wysokie, nie wie lub nie sądzi, że może zachorować. Pacjenci często zgłaszają się do lekarza, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana, co stanowi ponad 9 proc. populacji. Sytuację może poprawić opieka koordynowana, która daje narzędzia lekarzom POZ by lepiej diagnozować i prowadzić pacjentów diabetologicznych.

Cukrzyca to poważna, wielonarządowa choroba charakteryzująca się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi, spowodowaną defektem produkcji lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia uszkadza czynność wielu narządów, a najgroźniejsze są właśnie powikłania.

– Boimy się powikłań, które są dramatyczne. Choroba się rozwija i nie daje o sobie znać. Podwyższony poziom cukru i cholesterolu nie boli, a cukrzyca – jak mówimy potocznie – „lubi się” z miażdżycą. Jest duże zagrożenie tą chorobą – mówi Joanna Stokowska-Wojda, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, lekarka rodzinna w Łaszczowie.

Pani doktor wymienia długą listę powikłań cukrzycowych, takich jak niewydolność nerek, stopa cukrzycowa prowadząca nawet do amputacji, retinopatia cukrzycowa (ślepota), uszkodzenia stawów, nerwów, trudne do leczenia rany, otyłość, i nadciśnienie. To jednak nie wszystko – także choroby układu krążenia, jak choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego i udar mózgu.

– Najgorsze jest to, że tych powikłań cofnąć się nie da, można jedynie zwolnić tempo rozwoju choroby. Konieczny jest jednak współudział pacjenta w leczeniu cukrzycy. Wtedy można walczyć o wyrównanie poziomu cukru, wprowadzając odpowiednią dietę, ruch i dbając o wagę ciała – dodaje Joanna Stokowska-Wojda.

Lekarze mają wiele możliwości dzięki opiece koordynowanej. Mają do dyspozycji badania diagnostyczne dedykowane diabetykom oraz edukację – 6 godzin edukacji i 3 edukacji specjalistycznej, dietetycznej.

– Mówimy wtedy o zbawiennym ruchu, o codziennej aktywności fizycznej. Podkreślamy, jak trudno jest diabetykom w okresie wakacyjnym, szczególnie działkowcom, którzy mają własne ogródki i podjadają co chwila owoce bogate w cukier. Uczymy, jak używać glukometru, co jest ważne i co pomaga chorym, na co muszą zwracać uwagę, np. wybierając się w góry i planując większy wysiłek – podkreśla lekarka i cytuje amerykańskiego diabetologa Elliota Joslina: „Ci cukrzycy, którzy wiedzą najwięcej – najmniej chorują”.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w 1985 r. było na świecie 30 mln diabetyków, zaś w 1998 roku już 140 mln. Szacuje się, że obecnie choruje około 400 milionów ludzi na całym świecie. Przewiduje się, że do 2030 roku liczba ta wyniesie ponad 550 milionów.

Te światowe trendy obserwujemy również w Polsce. W ostatnim dziesięcioleciu liczba chorych z rozpoznaną cukrzycą wzrosła dwukrotnie. Specjaliści szacują, że w okresie od 2005 do 2025 roku zachorowalność na cukrzycę typu 1 u dzieci w Polsce zwiększy się nawet czterokrotnie.




ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT