Ważne - Komunikat Zarządu FPZ dla członków (aneksy) - w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Ważne - Komunikat Zarządu FPZ dla członków (aneksy) - w części kodowanej serwisu FPZ oraz w mailach Ważne - Komunikat Zarządu FPZ dla członków (aneksy) - w części kodowanej serwisu FPZ oraz w mailach
Szczepienia przeciwko pneumokokom dla seniorów
Biuro Federacji PZ, 2020-08-06 15:42:57

Szczepienia przeciwko pneumokokom zabezpieczają seniorów przed groźnymi powikłaniami

Dużym zainteresowaniem wśród starszych osób cieszą się bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom, finansowane przez samorząd województwa lubelskiego. Program jest realizowany od kilku lat i wcześniej dotyczył dzieci, a od niedawna z tej formy profilaktyki mogą korzystać osoby powyżej 65 r. życia – dzieci są obecnie szczepione w ramach szczepień obowiązkowych. Prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego ocenia, że taki program jest niezwykle ważny, szkoda tylko, że przeciwko pneumokokokom nie szczepi się bezpłatnie starszych osób w całej Polsce.

- Zakażenia pneumokokowe (wywołane przez bakterie nazywane pneumokokami) są najbardziej niebezpieczne dla dzieci i seniorów – mówi Tomasz Zieliński. - Najczęściej powodują choroby górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła, zatok, zapalenie oskrzeli, zapalenia ucha środkowego. W cięższych przypadkach są przyczyną zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsy. Leczenie tych zakażeń jest trudne, a szczepienie jest najskuteczniejszą formą zabezpieczenia. Na szczęście, dzieci są od kilku lat szczepione przeciwko pneumokokom obowiązkowo, ale seniorzy pozostają nadal w grupie ryzyka. Tomasz Zieliński dodaje, że zainteresowanie bezpłatnymi szczepieniami wśród starszych osób jest duże – dostępna w Polsce komercyjnie szczepionka jest droga i mało kogo na nią stać. Dlatego prawie wszystkie szczepionki z programu zostały już wykorzystane. - Będziemy występowali o zwiększenie finansowania programu aby możliwe było zaszczepienie większej populacji osób starszych – zapowiada Tomasz Zieliński. Według danych PZH, na świecie co roku umiera ponad 1,5 mln osób z powodu zakażeń pneumokokowych, z tego ok. 1 mln z powodu wywołanych nimi zapaleń płuc. W Polsce każdego roku odnotowuje się ponad tysiąc przypadków inwazyjnej choroby pneumokokowej – najcięższego powikłania tego zakażenia, podczas którego dochodzi do zajęcia narządów wewnętrznych. Liczba zakażeń nieinwazyjnych nie jest dokładnie znana. PZH szacuje, że na pneumokokowe zapalenie płuc choruje co najmniej kilkanaście tysięcy osób, a na zapalenie ucha środkowego kilkadziesiąt tysięcy osób. Teraz w czasie epidemii szczepienie ma szczególne znaczenie. Może pozwolić na uniknięcie lub łagodniejszy przebieg infekcji pneumokokami, dzięki czemu pacjent nie będzie musiał szukać pomocy lekarskiej ani przechodzić testów w kierunku koronawirusa ponieważ objawy obu infekcji mogą być podobne. W szczególnych sytuacjach mogłoby dojść do obu infekcji co mogłoby być bardzo niebezpieczne. Dzięki szczepieniom seniorzy mogą być bezpieczniejsi.

ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT