Ważne - Komunikat Zarządu FPZ dla członków (aneksy) - w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Ważne - Komunikat Zarządu FPZ dla członków (aneksy) - w części kodowanej serwisu FPZ oraz w mailach Ważne - Komunikat Zarządu FPZ dla członków (aneksy) - w części kodowanej serwisu FPZ oraz w mailach
Sen – eliksir zdrowia
Biuro Federacji PZ, 2021-09-01 08:15:27

Specjaliści medycyny rodzinnej z Porozumienia Zielonogórskiego w myśl idei, że lepiej zapobiegać niż leczyć rozpoczęli projekt Szkoły Zdrowia Porozumienia Zielonogórskiego. W ramach edukacji prozdrowotnej, w przystępny, poradnikowy sposób przedstawiają wiedzę dotyczącą różnych aspektów zdrowia, dbania o dobre samopoczucie i dobrą kondycję. W tym tygodniu Małgorzata Stokowska – Wojda radzi, jak zmniejszyć problemy z zasypianiem.

Od zawsze wiadomo, że ludzie dzielą się na sowy i skowronki. Sowy dłużej posiedzą w nocy, za to dzień najchętniej zaczynałyby koło południa. Skowronki zrywają się wcześnie pełne energii do pracy, ale wieczorem ich aktywność ogranicza się do położenia się spać.

Pędząca cywilizacja, rosnące tempo życia sprawia, że trudno żyć zgodnie z naturalnym biorytmem. Badania wykazały znaczne skrócenie czasu snu. Dotyczy to w równym stopniu sów i skowronków. Zaburzenia snu i czasu jego trwania obniża jakość życia i ma negatywne skutki zdrowotne. Oczywistym jest, że osoba niewyspana ma gorszy nastrój i mniejszą wydajność w pracy. Jednak nie wszyscy wiedzą, że niedobór snu zaburza metabolizm i prowadzi do:

1. Otyłości.
2. Cukrzycy.
3. Stłuszczenia wątroby.
4. Chorób układu krążenia.
Skrócenie czasu snu do maksymalnie 5,5 godziny powoduje wzrost apetytu i ilości pochłanianego jedzenie. Pomnożony przez ilość niedospanych nocy stanowi poważny czynnik ryzyka otyłości.

Zbyt krótki sen powoduje wzrost oporności tkanek na insulinę, zaburzenia produkcji insuliny przez trzustkę, a w konsekwencji podwyższony poziom glukozy we krwi. Wszystkie te mechanizmy występują w cukrzycy typu 2. Nawet jedna nieprzespana noc skutkuje zaburzeniami.

Niedobór snu zakłóca nie tylko gospodarkę węglowodanową, ale i lipidową (cholesterol i trójglicerydy). Prowadzi to do stłuszczenia wątroby i miażdżycy tętnic. Zmiany miażdżycowe skutkują zwiększeniem ryzyka nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, zawału serca i udaru mózgu.

Sen osoby dorosłej powinien trwać 7-8 godzin w ciągu doby.

Warto zauważyć, że śpiochy wcale nie są zdrowsze, nadmierna ilość snu daje podobne zaburzenia jak jego niedobór.

Zmniejszenie problemów z zasypianiem daje przestrzeganie zasad higieny snu:
1. Redukuj czas spędzany w łóżku.
2. Nie próbuj zasnąć na siłę.
3. Usuń zegarek z zasięgu wzroku w sypialni.
4. Zmęcz się fizycznie późnym popołudniem.
5. Unikaj kofeiny, nikotyny i alkoholu.
6. Prowadź regularny tryb życia.
7. Zjedz kolację na 3 godziny przed snem, później ewentualną przekąskę.
8. Unikaj silnego światła wieczorem i ciemnych pomieszczeń w ciągu dnia.
9. Unikaj drzemek w ciągu dnia.
10. Unikaj regularnego zażywania leków nasennych.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT